BCAA Nasıl Kullanılır? BCAA Ne Zaman Kullanılmalıdır?

BCAA Nasıl Kullanılır? BCAA Ne Zaman Kullanılmalıdır?

BCAA Faydaları Nelerdir? BCAA Ne İşe Yarar? Okunuyor BCAA Nasıl Kullanılır? BCAA Ne Zaman Kullanılmalıdır? 6 dakika İlerle Aspir Yağı Nedir?

Kasların kendini onarması ve güçlenmesinde önemli takviyelerden olan BCAA’lar, kaslarda yer alan proteinlerin 3’te 1’ini oluşturur. Sporcu beslenmesinde önemli bir yer tutan BCAA, protein içeren besinlerde yer almasının yanında yanı zamanda supplement olarak takviye şeklinde de alınabilir. 

BCAA’lar genellikle antrenman öncesi, sonrası ve antrenman sırasında alınabilir. Sadece antrenman programlarında değil herhangi bir beslenme öğelerinde de BCAA’ya yer verildiği görülmektedir. Bu durum, sporcular için önerilmemektedir. 

Antrenman Sırasında BCAA Nasıl Kullanılır?

Antrenman sırasında kendinize hazırladığınız BCAA takviyesini set halinde yaptığınız hareketlerden sonra tüketebilirsiniz. Antrenman sırasında genellikle toz halindeki BCAA’ların kullanılması gerekmektedir. Bu esnada kullandığınız antrenmanlarda kaslar beslenir ve yorgunluk en aza indirilir. Süte veya suya kattığınız toz BCAA enerjinizi de yüksek tutacaktır. 

Glutamine Karpuz

BigJoy Sports BCAAPro 4:1:1 Ripped Ananas 432 g

Ürünü İncele

Antrenman Sonrası BCAA Nasıl Kullanılır?

Antrenman sonucunda kullanılan BCAA, kasların kendini onarması ve güçlendirmesini sağlar. Özellikle yüksek dirençli antrenman yapan sporcular için BCAA takviyesi antrenman sonrasında çok önemlidir. Yüksek dirençli antrenmanlar sonrası kaslar parçalanarak gelişmeye başlarlar. Bu parçalanma hızla onarılmazsa kas kütlesinde kayıplar yaşanır. Antrenman sonrasında kullanacağınız BCAA miktarı 5-10 gram olmalıdır. 

Kardiyo Sırasında BCAA Nasıl Kullanılır?

Kardiyo antrenmanları yağları yakmak için yapılsa da, yağ yanında kasları da yakabilir. Diyetiniz düşük kalorili, kardiyo antrenmanlarınız da yüksek dirençliyse bu fazla kas kaybını etkiler. Bu kas kaybını engellemek için BCAA kullanılabilir. Kardiyo antrenmanı sırasında kullanılacak BCAA’da toz halinde su ya da süt ile karıştırılarak kullanılmalıdır. 

BCAA

BCAA Kullanmak Neden Önemlidir?

Kas yapısını güçlendirmek için protein sentezi, protein yıkım oranından daha fazla olmalıdır. Eğer bu durumun tam tersi oluşursa kas kütlesinde kayıp olur. Kalori alımı kısıtlanırsa yoğun antrenman sonrasında vücut katabolik aşamasına geçer. Yağ kaybından sonra vücut enerji için amino asitleri yakmaya başlar. Amino asit yakımı sırasında kas kütlesi de yıkılmış olur. Egzersiz, kas yapısındaki BCAA’ların oksidasyonunu desteklemektedir. Bundan dolayı, kas kütlesini korumak ve geliştirmek isteyen biri için BCAA kullanımı oldukça önemlidir. 

BCAA ve Glutamine Birlikte Kullanılabilir mi?

BCAA ve Glutamin birlikte kullanılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey iki takviye arasındaki dengeyi kurabilmektir. BCAA ve glutamin aynı anda kullanılırken zamanlamaya dikkat edilmelidir. Antrenman öncesinde ya da antrenman sırasında bu iki takviye eşzamanlı olarak alınabilir. Örnek olarak verilmesi gerekirse; 3 gram BCAA, 5 gram glutamin tek antrenman sırasında yeterli olacak dozajdır. 

Definisyon Döneminde BCAA Kullanılmalı mıdır?

BCAA’ların definasyon aşamasında tüketilip tüketilemeyeceği tartışma yaratan sonuçlar içindedir. Vücut geliştirme ile ilgilenenler, sporcular ve fitness uzmanları için definasyon oldukça önemlidir. 

Uzmanların bir kısmına göre definasyon işlemi sırasında BCAA alınması durdurulmalıdır. Definasyon sırasında ana amaç yağ yakmaktır. BCAA kullanımının definasyon sırasındaki yağ yakımını engellediği düşünülmektedir. Bunun aksini düşünen uzmanlar ise vücudun kalori açığı yaşadığı sırada kası koruması ve inşa etmesi amacıyla BCAA kullanılması gerektiğini belirtmektedirler. 

BCAA Tüm Gün Boyunca İçilebilir mi?

BCAA kullanımında dozaj aşılmamalıdır. Günlük olarak en fazla üç kısma bölünmüş olarak 5-10 gram kadar BCAA kullanılabilir. Tüm gün BCAA tozu içmek mide bulantısı, baş dönmesi ve farklı yan etkiler yaratabilir. 

Günlük Olarak Kaç MG BCAA Tüketilmelidir?

Yapılan araştırmalar sonucunda günlük olarak önerilen BCAA miktarı 144 mg’dır. Bu oran gramaja vurulduğunda ortalama olarak kadınlarda günlük 9 gram, erkeklerde ise günlük 14 gram BCAA kullanımı yeterli olacaktır. Bu değere doğal besinlerde bulunan BCAA ile ulaşılabileceği gibi besin takviyesi olarak da ulaşılabilir.

Kimler BCAA Kullanmalıdır?

BCAA kullanımı yaş, cinsiyet ve genel sağlık durumuna göre ayrılabilir. 18 yaşından küçük bireyler için cinsiyet fark etmeksizin BCAA kullanımı önerilmemektedir. Bu yaşlarda olan çocuklar gelişim çağlarındadır. BCAA alımı doğal besinlerle yapılmalıdır. 

18 yaşından daha büyük olan bireylerde de cinsiyet fark etmeksizin günlük dozajı aşılmaması durumunda BCAA kullanılabilir. Tansiyon, kalp damar, sinir hastalıklarına sahip bireyler BCAA kullanımı konusunda doktorlarından onay almalıdırlar.

Aynı zamanda hamile olan ve emzirme dönemindeki kadınlarda da BCAA kullanımı önerilmemektedir. 

Çok Fazla BCAA Tüketirseniz Ne Olur?

BCAA kullanımında günlük doz aşımının yaşanması olumsuz komplikasyonların oluşmasına neden olabilir. Halsizlik, kan şekerinde dengesizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkiler fazla BCAA kullanımında görülebilir. 

BCAA hazırlayan erkek

BCAA Kullanırken Whey Proetini ve Kreatin İle Karıştırılabilir mi?

Kreatin de tıpkı BCAA gibi amino asitlerden türetilmektedir. Kreatin egzersiz sırasında güç oluşturmak için kullanılırken, BCAA daha çok kaslara gerekli olan onarımı sağladığı için kullanılmaktadır. BCAA ve kreatinin aynı anda kullanılabilir ancak bunun dozajını ayarlamak oldukça önemlidir. Eğer ikisi bir arada kullanılacaksa kreatin antrenman sırasında, BCAA ise antrenman sonrasında kullanılmalıdır. 

Tıpkı glutamin ve kreatin gibi whey proteini de BCAA ile birlikte kullanılabilir. Etkili bir şekilde birlikte kullanılabilen BCAA ve Whey proteini, kasların büyüme hızını geliştirirken kasları optimum seviyeye getirmektedir. Günümüzde tüm sporcular için bu iki supplementin birlikte kullanımı önerilmektedir. 

Dinlenme Günlerinde BCAA Kullanılmalı mıdır?

Dinlenme günlerinde de BCAA kullanılabilir; ancak off gün olarak da bilinen dinlenme günlerinde BCAA takviyesini supplementler yerine doğal besinlerden almak önerilmektedir. Bu aynı zamanda maliyet açısından da sporcuya kazanç sağlar. 

Gece Uyumadan Önce BCAA Alınmalı mıdır?

Gece yatmadan evvel BCAA kullanılabilir. İnsan vücudu uyku esnasında da besin açığı yaşayabilir. Besin açığı yaşayacak kasları ve vücudu gece boyunca besleyecek olan BCAA, fiziksel gelişime katkı sağlamaktadır. 

Her Gün BCAA Kullanımı Tehlikeli midir?

BCAA’yı her gün kullanmanın günlük dozaj aşılmadıktan sonra herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak yine de birey spor yapmadığı günlerde BCAA içerisindeki amino asit zinciri gerekliliğini doğal besinlerden karşılamalıdır. 

BCAA Kullanımı ve Faydaları Nedir?

BCAA takviyelerini toz ya da tablet şeklinde tercih edebilirsiniz. Tablet olarak kullanılan BCAA bol su ile tüketilmelidir. Toz halindeki takviye ise su ya da süt ile karıştırılmalıdır. Bu noktada su ile karıştırılması kilo vermek isteyenler için daha doğru olacaktır. Karışım spor öncesi, sonrası ya da sırasında içilebilir. 

BCAA’ları kullanmanın faydaları şunlardır:

  • Kas kütlesinin kendini onarmasına yardımcı olur. 
  • Kasların büyümesine yardımcı olur.
  • Spor kaynaklı yorgunluğun azalmasına yardımcı olur.
  • Kas yıkımını önler.

BCAA Kullanımında Glutamine Bağlantısı Nedir?

Glutamin, vücutta BCAA’ya göre daha önemli bir rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun proteini metabolize etmesine yardımcı olur. Büyüme hormonunu salgılayarak kas kütlesini arttırır. Kilo vermek isteyen biri spor yapmazsa yağ yakımı yanında kas kütlesini de kaybeder. Glutamin de tıpkı BCAA gibi kas kütlesinin kaybını önler. Bundan dolayı günlük olarak aldığınız BCAA tablet ya da tozun yanında glutamin takviyesi de yapabilirsiniz. 

BCAA Kullanımı ve Kreatin Desteği Nasıl Olmalıdır?

Kreatin desteği de tıpkı BCAA gibi günde 5 gram kadar olmalıdır. Sporcular yükleme dönemlerinde bu 5 gramı gün içinde bölebilir. Müsabakalara katılan bir vücut geliştirme sporcusu ise antrenman öncesi ve sonrası kreatin kullanılabilir. Kreatini günün her saatinde kullanabilirsiniz, bunun için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ne zaman kullanırsanız kullanın vücutta göstereceği etki aynıdır.    

Glutamine Karpuz

BigJoy Sports BCAAPro 4:1:1 Ripped Ananas 432 g

Ürünü İncele

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!