BB ve CC krem arasındaki farklar

BB ve CC Krem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bebek Güneş Kremi Nedir? Okunuyor BB ve CC Krem Arasındaki Farklar Nelerdir? 8 dakika İlerle Cilt Bakımı Nedir?

Cildin kusursuz görünümü için üretilen BB krem CC krem ürünleri birbiriyle sık sık karıştırılır. Ancak her iki krem arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Bu anlamda BB krem CC krem farkı, kullanım amacında görülür. BB kremler, cildin kusurlarını gizlerken nemlendirmeyi ihmal etmeyen besleyici kremlerdir. CC kremler ise cilt üzerinde belirgin kusurlara odaklanır. CC krem ile cilt üzerinde görülen renk eşitsizlikleri, leke ve kızarıklıkları gizlenebilir. Her iki kremi birbirinden ayıran bariz özelliklerinden biri de renk tonlarıdır. BB kremler, farklı ten renklerine uygun olarak üretilir. Ancak CC kremler cildin sorunlarına özel olarak; mor, mavi ve yeşil renklere sahiptir. Kısacası:

 • CC kremler ciltteki ton farklılıklarını hedeflerken BB kremler hafif bir fondöten etkisi yaratır. 
 • CC kremler C vitamini içerir ve cilt tonunun dengelenmesinde bu vitamin çok büyük bir rol oynar. BB kremde ise C vitamini yoktur.
 • Morluk ve kızarıklık başta olmak üzere CC kremlerin BB kreme kıyasla daha çok renk seçeneği vardır. 
 • Yağlı ve sivilceli ciltler için BB krem daha uygundur.
 • CC krem BB kreme kıyasla cildi daha çok besler.

BB Krem Nedir?

BB krem , leke balsamı , leke tabanı , beblesh balsamı ve Batı pazarlarında güzellik balsamı anlamına gelen bir pazarlama terimidir . BB kremler olarak pazarlanan ürünler genellikle aynı anda fondöten, nemlendirici ve güneş koruyucu olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır.BB krem, cilde nazik davranırken aynı zamanda hafif kapatıcılık sunan bir fondöten alternatifi olarak tanımlanabilir. Cilt tonunu eşitlemek ve cildini nemlendirmek gibi özellikleri olan BB kremler için renkli nemlendirici de diyebiliriz. Antioksidan içerikleri ile cildinin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurken, yüksek korumalı faktörü ile güneş ışınlarından da korunmasını sağlar. Kökeni Asya ülkelerine dayanan krem, “blemish balm” yani leke kremi olarak tüm dünyaya yayılmıştır. Asyalı kadınların güzellik sırrı BB krem, kazandırdığı doğal görünüm nedeniyle tercih edilir. Bu krem, cilt kusurlarını hafif ve nazik bir şekilde kapatan kozmetik ürünlerdendir. Ürün, cilde âdeta bir pamuk gibi dokunur. İnce bir tabaka hâlinde sürüldüğünde dahi gözle görülür farklılıklar yaratabilir. Krem, diğer cilt bakım ürünlerinden farklı olarak yalnızca kusurları kapatmak ile kalmaz. Aynı zamanda kusurlu bölgeler üzerinde bir bakım da gerçekleştirir.

BB Krem Ne İşe Yarar?

BB kreme hem makyaj hem de cilt bakım ürünü denilebilir.BB kremler çinko oksit ve titanyum dioksit içeren mineral SPF, cildi dolgunlaştırıcı hyalüronik asit, vitaminler ve antioksidanlar gibi faydalı bileşenlerden oluşan bir formül içerebildiğinden, cilde uygulanan ürünleri ve bileşenleri azaltmaktadır. BB kremler hem yaşlanma karşıtı bir nemlendiricinin etkisini, hem güneşe karşı korumayı, hem fondöten etkisini bir arada barındırabilmektedir. Bu sebeple kullanılan ürün miktarı azalırken ayrıca da zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

BB kremlerin kapatıcılığı ağır ve yapay değildir. Aksine doğal ve hafif görünmektedir. Sivilceye meyilli bir ciltte, kusurların gizlemesi gerekiyorsa BB krem bu konuda oldukça etkilidir. BB krem ​​formülasyonlarında sıklıkla bulunan yatıştırıcı mineraller, lekeleri tedavi etmek için faydalıdır. Sivilceye meyilli cilt, daha kısa içerik listesinin yanı sıra cildin nefes almasını sağlayan daha hafif dokulu üründen de faydalanacaktır.

BB Krem Nasıl Kullanılır?

BB krem kullanmadan önce cildin temiz olması gerekmektedir. Sonrasında cildi yağlı olma eğiliminde olan kişiler için  BB kremin içindeki nemlendirici yeterli olabilir. Ancak kuru bir cilde sahip kişiler BB kreminden önce bir nemlendirici uygulamak isteyebilir. 

 • Cilt narin bir temizleme ürünü ile temizlendikten sonra tercihe göre nemlendirilebilir.
 • BB kremi uygulamak için fondöten fırçası, sünger veya parmaklar kullanılabilir. Ürünü ısıttığı ve cilde daha kolay karışmasını sağladığı için parmakların kullanımı önerilmektedir.
 • Cildin ürünü iyice emmesi beklenmelidir. Herhangi bir sorunlu alanda daha fazla kapatıcılık için fondöten uygulanabilir.
 • BB kremin pudralanması gerekmez, ancak kusurlu bölgelerin biraz pudra ile sabitlenmesi gerekebilir.
 • Eğer uzun süre güneşte kalınacak ise BB kremde bulunan güneş koruması yeterli olmayabilir. Bu sebeple ekstra güneş koruyucu kullanılabilir.

BB krem avuca değil elin üzerine sıkılır. Bu sayede uygularken parçalar halinde alıp sürmek daha kolay hale gelecektir. Elin dışına sürülen BB kremi küçük noktalar şeklinde alna, çeneye, burna ve yanaklara dokundurulur. 5 nokta olarak uygulanan krem orta parmak ile cilde dağıtılır.

BB krem günlük rutinin bir parçası olarak kullanılabilir. BB krem renkli bir nemlendirici gibi düşünebileceği için cildinizi ağırlaştırmayan hafif bir kapatıcılık etkisi yaratmak adına doğal makyajın bir parçası haline gelebilir.

BB kremler ayrıca yağlı, kuru, sivilceye eğilimli ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için kullanılabilir. Çok yağlı bir cilt tipine sahip kişiler, cildin ihtiyaç duyduğu nemi aldığından emin olmak için kesinlikle nemlendirici içeren bir BB krem kullanılmalıdır.

BB Kremin Faydaları Nelerdir?

BB kremler birden çok işlevi bünyesinde barındırdığı için faydaları oldukça fazladır. Fazla ürün kullanımını engeller ve zamandan tasarruf etmemizi sağlar. Güneşten korurken aynı zamanda hem fondöten yerine kullanılabilir hem de nemlendirici etkisiyle yaşlanma karşıtıdır. İçerisinde barındırdığı faydalı bileşenler ile cildin iyi görünmesini sağlarken aslında cilde bakım da yapar.

 • Fondöten gibi kapatıcı özelliği olan BB kremler, cilde nem ve canlılık kazandırır. Üstelik uyumadan önce temizlememiş bile olsa, gece boyu cilde herhangi bir zarar vermez.
 • Siyah noktalardan, akne izlerinden ve cilt lekelerinden şikayetçi kişiler BB krem ile bunları gizleyebilir, cildin taze ve dinç görünmesi sağlanabilir.
 • BB krem, kalın bir tabaka oluşturmadan cilt tonunu da eşitler.
 • BB krem cildin yıpranmasını önler ve cildin nem dengesini sağlar. İyi bir güneş koruyucu olan BB krem, yaşlılık lekeleri ile mücadele eder, fondöten yerine geçer, antioksidan içeriğiyle renk farklılıklarını kapatmada çok başarılıdır.
 • Hassas bir cilt yapısına sahip kişiler, cildinin dış faktörlerden zarar görmesini engellemek için BB krem kullanabilir.
 • Estetik operasyonların ardından tedavi sürecini hızlandıran BB kremler, etkili koruma sağlayarak cildi rahatlatır. 
 • Cildin pürüzsüz görünmesine destek olması da BB kremin faydaları arasındadır.
 • BB krem cilt üzerinde astar ve ince bir fondöten etkisi gösterir. 

CC Krem Nedir?

CC krem güneş kremi, fondöten ve nemlendiriciyi bir arada sunan kozmetik bir üründür. CC kremlerin cilt rengini eşitlemek, düzeltmek gibi ek bir faydası olduğu iddia ediliyor. CC (Color Corrector- Renk düzeltici) şeklinde anılmasının nedeni de tam olarak budur. Bir CC kremin cildinizde renk eşitsizliği olan bölgeleri hedeflemesi ve sonuçta cildinizdeki koyu lekeleri veya kırmızılıkları gidermesi beklenir. Aktif SPF bileşenleri cildi güneşin zararlı etkilerinden korur; ayrıca C vitamini, peptitler, antioksidanlar gibi yaşlanma karşıtı bileşenler de formülde yer alır. 

CC Krem Ne İşe Yarar?

CC kremler BB kremler gibi güneş koruması, nemlendirme gibi birçok işlevi bünyesinde barındırmaktadır. Daha geleneksel fondötenler yaşlanmayı geciktirici bileşenlere sahip olduklarını iddia etseler de hiçbir şey cildinizi bir SPF’den daha iyi koruyamaz. Elbette güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınan bir günde, CC kremin tek başına yeterli korumayı sağlamayacaktır.CC krem, çoğu ten makyajı ürününe göre daha hafif bir formüle sahiptir, bu da gözeneklerinizi tıkama ve sivilce sorununu tetikleme olasılığını azaltır. Aynı zamanda kullanım konusunda kişiye esneklik de sunar. Çünkü ağır bir makyaj görünümü yerine daha doğal bir görünüm sunar.CC krem yağlı ciltlerin fazla parlamasını kontrol altına alıyor, nemlendirici özelliği ile kuru bölgelerin gün boyu nemli kalmasını sağlıyor. Kızarıklıklar, sarılıklar, leke görünümü ve yorgun görünümü gideren ve aydınlık bir etki veren CC kremler, fondöten kullanmadan cildi eşitleyerek sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Son olarak CC kremlerin özel formülleri ile cilt görünümünü kalıcı olarak beslemediği, koruduğu, iyileştirdiği ve düzelttiği de iddia edilmektedir.

CC Krem Nasıl Kullanılır?

CC krem kullanılmadan önce cilt temizlenmelidir. Cilt temizlendikten sonra makyaj bazı uygulaması yapılır ve sonra cilde uygun olarak seçilmiş olan CC krem elin üzerine az miktarda sıkılır. Genelde CC krem kullanılırken sünger ya da fırçadan yardım alınır. Fakat parmaklar ile uygulama yapmak ürünü ısıtacağı için daha kolay emilmesini sağlar. Parmaklar kullanılarak yüze uygulanmaya başlanır. Göz altındaki koyu halkalar veya çene çizginizdeki kusurlar gibi gizlemek veya rengini düzeltmek istenilen alanlara özellikle dikkat edilmelidir. İstenilen kapatıcılık düzeyine ulaşana kadar ürünün iki veya üç kez uygulaması gerekebilir.

CC Kremin Faydaları Nelerdir?

CC kremin hafif bir yapısı vardır. CC krem sürmek çok basit bir işlemdir ve bu sebeple uygulama çok zaman almamaktadır. Cildin renk tonunu eşitleyen bu krem, pürüzsüzlük ve doğallık sunar. Cilde uygun bir CC krem seçilip, doğru kullanılırsa, ciltteki siyah noktalar, kızarıklık ve diğer pürüzler gizlenecektir. Cilt için hem kapatıcı hem de besleyici özelliğe sahiptir CC krem. SPF koruyuculuğunun yüksek oluşu, kremsi yapısı ve iyileştirilmiş formülüyle yağlı ciltler için de gayet idealdir.

Kısacası;

 • CC kremler içerisinde ışığı yansıtmaya yarayan pigmentler barındırmaktadır. Bu pigmentler renk eşitsizliğini gidermektedir.
 • Cilt lekelerini kamufle eden bu ürünler, renk düzensizliklerini gidermektedir.
 • Özellikle yaz mevsiminde kullanılması çok faydalıdır. Zira güneşten koruyarak zararlı ultraviyole ışınlarının cildi yıpratmasına engel olur.Fakat uzun süre güneş ışınlarına maruz kalınacaksa ekstra güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Yağlı cilde sahip olan kadınlar ciltlerinin parlamasından şikayetçi olur. CC Krem ciltteki parlamayı kontrol altına alarak mat görünüm sağlamaktadır. Aynı zamanda kuru ciltleri ise nemlendirmektedir.
 • Cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.
 • Sivilcelere ve aknelere karşı etkilidir.
 • Nemlendirici özelliği vardır.
 • Kızarıklığı yok eder ve kusursuz bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.
 • CC kremler kuru ve yağlı ciltlerde kullanılabilir. Kuru cilt yapısına sahipseniz cildinize nem verecek, yağlı cilt yapısına sahipseniz cildinizdeki yağlanmayı kontrol altına alarak parlamanın önüne geçecektir. CC krem uygulayıp kurumasını beklerseniz yağlı bölgelerin matlaştığını görebilirsiniz.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!