Aspir Yağı Nedir?

Aspir Yağı Nedir?

Aspir bitkisi ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Bu bitki deve dikenine benzemektedir. Çin, Hindistan, Mısır ve İran gibi yerlerde oldukça yaygın bir bitkidir. Aspir bitkisi hayvan yemi olarakta kullanılmaktadır. Aspir yağı, bu bitkinin işlenmesi ve ezilmesiyle üretilmektedir. Piyasadaki daha yaygın aspir yağı türü, yüksek oleik türdür. Özellikle patates kızartması ve cips gibi kızarmış yiyecekler için ısıya dayanıklı bir yemeklik yağ olarak kullanılır.

Aspir Yağı Ne İşe Yarar?

Aspir yağı saç yapısını destekler ve daha canlı saç tellerinin oluşmasını sağlar. Ayrıca aspir yağı cilde masaj olarak uygulandığında cildin altına daha fazla oksijen girişini sağlar, cildin daha sağlıklı ve taze görünmesine sağlar. Bacak ağrısı çeken romatizma hastaları aspir yağı kullanarak ağrılarını dindirebilmektedirler. Güneş ışınlarının zararlarına karşı iyi geldiğinden yaz aylarında doğal bir güneş kremi olarak kullanılabilmektedir. Aspir yağı, düzenli kullanıldığında beyin sağlığına ve ruhsal sağlığa iyi gelmektedir. Stres gibi semptomlardan uzak tutar ve alzheimer hastalığına iyi gelmektedir.

Aspir Yağının Özellikleri Nelerdir?

Aspir yağı, 232 derece kaynar. Bu özelliği onun daha geç kaynamasından ve daha yavaş soğumasından dolayı kızartmalarda kullanımının gün geçtikçe daha fazla kullanımını sağlamaktadır. 1 yemek kaşığı aspir yağında: 13.6 gram yağ ve 120 kalori bulunmaktadır. Aspir yağı, protein ve karbonhidrat içermez. Aspir yağının ana bileşenleri oleik ve linoleik asitlerdir. Aspir yağının %90'ı bu iki doymamış yağdan oluşur. Kalan %10 doymuş yağ asitleri palmitik asit ve stearik asitten oluşur.

Aspir Yağında Hangi Vitaminler Bulunur?

Aspir yağı, yüksek oranda antioksidan bileşikler içermektedir. Aspir yağının içeriğinde Omega 3, Omega 6, C vitamini , B kompleks vitaminleri, E vitamini, demir minerali, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır. 

Aspir Yağının Faydaları Nedir?

Aşağıda aspir yağının faydaları listelenmiştir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanser hücresi oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
 • Kolesterol düzeyini dengede tutar ve düzenler.
 • Kalp krizi riskini en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Omega 6 içeriği sayesinde diyabet hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlamaktadır.
 • Nefes darlığına iyi gelmektedir. 
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Sindirim sistemine iyi gelmektedir.
 • Saç hücrelerini besler ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Romatizmal hastalıkların ağrılarını dindirmeye yardımcı olmaktadır.

Aspir Yağı Zayıflatır mı?

İçerdiği antioksidan bileşikler vücudun metabolizmasını etkiler ve daha hızlı bir metabolizma oluşumunu sağlar. Sabahları aç karna içilen 2 yemek kaşığı aspir yağı, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ödem oluşumunun önüne geçer ve vücuttan su atılmasını sağlar. Aspir yağı, vücutta yağ depolanmasının önüne geçerek sağlıksız yağ ile aşırı kilo alınımını durdurmaktadır.

Aspir Yağının Zararları Nedir?

Doktor kontrolünde veya aşırı kullanımdan kaçınıldığında aspir yağının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı tüketimde bazı yan etkiler meydana gelmektedir. Bu yan etkiler mide rahatsızlıklarının yanı sıra, ciddi oranda su ve tuz kaybına yol açabilmektedir. Ayrıca alerjisi olan insanların aspir yağının tüketilmesinden kaçınmalıdır.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı besin olarak tüketildiği gibi saç maskesi ya da cilt maskesi olarak kullanılabilmektedir. Saça uygulanırken bir miktar aspir yağı el ile saçlara masaj yapılarak kullanılabilmektedir. Saç diplerine doğru uygulanan masaj sayesinde saçlar beslenir daha temiz ve dinç bir görünüme sahip olurlar.

Deri üzerine direkt olarak masaj şeklinde uygulanabilmektedir. Ağrıyan kas üzerine uygulandığında ağrı kesici görevi görmektedir.

Aynı zamanda besin olarak kullanılmak istendiğinde salatalara ve çeşitli soslara eklenebilmektedir.

Aspir Yağı Ne Kadar Tüketilmelidir?

Aspir yağı günde 1 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilmelidir. Ayrıca kapağı açılan aspir yağının buzdolabında saklanması ve 40 günde tüketilmesi gerekmektedir.

Kimler Aspir Yağı Kullanabilir?

Romatizmal hastalıklarla mücadele eden bireyler aspir yağını tüketebilirler. Ayrıca kilo vermek isteyen kişiler ve B vitamini eksikliği olan kişiler rahatlıkla aspir yağını tüketebilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olduğundan dolayı sık sık hasta olan bireylerin kullanması önerilmektedir. 

Kimler Aspir Yağı Kullanmamalıdır?

Kolesterol hastası bireyler doktora danışmadan aspir yağı tüketiminden kaçınmalıdırlar. Ayrıca , aspir yağına alerjisi olan kişiler aspir yağını tüketmemelidirler. Kan sulandırıcı ilaç kullanan ve kanama hastalığı olan kişiler aspir yağını kullanmamalıdırlar.

Aspir Yağı Nerelerde Kullanılır?

Aspir yağı yemeklerde, masaj yağlarının içlerinde, ve saç bakım maskelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik ürünlerin içinde kullanılmaktadır. 

Aspir Yağı Yüze Sürülür mü?

Aspir yağı yüze sürülmektedir. Yüz bölgesinde bulunan egzama, akne gibi deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Aspir Yağı Saça Sürülür mü?

Aspir yağı saça sürülmektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçın yapısını güçlendirir ve daha dinç ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Ayrıca saçın kırılmadan hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.

Aspir Yağı Yemeklerde Kullanılır mı?

Aspir yağı yemeklerde kullanılmaktadır. Örnek olarak salata soslarının içerisine konularak kendine has aromatik tat ile yemeklerin tadını zenginleştirmektedir.

Aspir Yağı Nasıl Üretilir?

Aspir yağı bitkinin çiçek ve tohumundan elde edilmektedir. Çiçek ve tohumları fabrika ortamında ezilerek ve birkaç işlem daha görerek elde edilmektedir.

Aspir Yağı Nereden Alınır?

Aspir yağı çeşitli aktarlardan ve süper marketlerden alınabilir. Ayrıca internet sitelerinde ve eczanelerde de satılmaktadır. Fit1001 internet sitesi oldukça güvenilir ve kaliteli markaların satıldığı bir sitedir.

Aspir Yağı Fiyatları Nedir? 

Kapsül olarak üretilen ve satışa sunulan aspir yağı takviyesi 30 ila 150 lira arasında satılmaktadır. Direkt yağ olarak satılan aspir yağının litresi 20 ila 50 lira arasında satılmaktadır. Kozmetik olarak üretilen aspir yağı ortalama 100 lira civarında satılmaktadır.

Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Kargo bedava

500 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!