tüm gün güneşten korunma

Aktif Bir Yaşam Tarzı İçin Güneş Koruma: Tüm Gün Nasıl Korunuruz?

Tüm gün güneşten korunmak mümkün mü? Güneş koruyucu kaç saatte bir sürülür?
Yağ Bazlı Cilt Temizleme Jeli Nedir? Okunuyor Aktif Bir Yaşam Tarzı İçin Güneş Koruma: Tüm Gün Nasıl Korunuruz? 7 dakika İlerle Hashimato Diyeti için Genel Bilgilendirme, Uygun Takviyeler ve İpuçları

Önemli bir enerji kaynağı olan Güneş, yaşayan bütün canlıların biyolojik yaşamının devam edebilmesi için düzenleyici bir rol üstlenmektedir. Güneşin bu rolü, dışarıya salınım yaptığı farklı dalga boylarındaki ışınlar yolu ile olmaktadır. Bu ışınlar içinde en önemli olanlardan biri de Ultraviyole (UV) ışınlarıdır. Bu ışınlardan korunmak üzere hem sağlık hem de kozmetik sektörü çeşitli içeriklere sahip olan ve birçok çeşidi bulunan güneş koruyucu ürünlerini piyasaya sürmektedirler. Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan cilt bakımı ürünlerine güneş koruyucu denmektedir. 

Güneş koruyucuları sprey, güneş kremi ve güneş koruyucu losyon gibi değişik formlara sahiptirler. Güneş Ürünleri cildi nemlendirirken aynı zamanda zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı cildi koruyan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gözle görülmeyen zararlı ışınlar olar UV (ultraviyole) ışınları, dalga boylarına göre ultraviyole A ve ultraviyole B olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu zararlı güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmak cilt hücrelerinin normal aktivitelerini bozarak çeşitli cilt problemlerine neden olmaktadır. Güneş ürünleri kullanımı ile bu problemlerin önüne geçilebilir var olan problemler giderilmektedir.

Gün boyu yaptığımız işlere devam ederken güneşten korunmak için güneş kremi kullanmak oldukça yararlı olur. Etkili bir koruma olsun isteyenlerin bu işlemi tekrarlaması oldukça önemlidir.

Güneşin zararlı ışınlardan korunmak için kıyafet seçimi de önemlidir. Uzun kollu gömlek ve pantolon seçimi ve gözlük kullanımı bu konuda yardımcı olur.

Gün içerisinde 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşin en yoğun olduğu zamanlarda dışarıda olmaktan kaçınmak doğru olacaktır. Gölgelerde kalmak cildinizi korumanın etkili bir yoludur.

Aktif bir yaşam tarzı sürdürürken bol su içmenin de güneşin olumsuz etkilerden korunmaya faydası olur. Vücut susuz kaldığında, güneşin etkileri daha da kötü olabilir. Ek olarak gün içerisinde dışarıda spor yapıyor ve fazla güneşe maruz kalıyorsanız Lancester Sun Sport Body Mist ürününü inceleyebilirsiniz.

Güneş Koruyucu Nasıl Kullanılır?

Doğru güneş koruyucu tercihi kadar önemli olan bir diğer konu da güneş koruyucunun doğru kullanımıdır. Öncelikle güneş koruyucu nasıl sürülür sorusunun yanıtı ile başlamak gerekirse, kullanılan ürünün sıvı bir formda olması halinde homojen yapısının korunmasına dikkat edilmelidir. Özellikle sprey ve losyon türündeki kremlerin kullanımından önce tüm içeriğin homojen olabilmesi için ambalajın iyi bir şekilde çalkalanması önerilir. 

Özellikle kuru cilde sahip olan kişiler tarafından nemlendiriciden kaç dk sonra güneş koruyucu sürülmelidir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Uzmanlar, kimyasal etki gösteren güneş kremlerinin hiçbir ürün kullanılmamış temiz cilt üzerine uygulanmasını önermektedir. Bu nedenle kimyasal güneş koruyuculardan önce temizleyici ve tonik gibi ürünlerle cilt temizliği yapılabilir ancak herhangi bir krem veya makyaj ürünü uygulanmamalıdır. 

Güneş kremlerinin belirli ölçüde nemlendirme etkisi olsa da çok kuru ciltler için bu etki yeterli olmayacaktır. Bu nedenle eğer kimyasal güneş koruyucular tercih ediliyorsa güneş koruyucu sürüldükten sonra yaklaşık 20 dakika beklenmeli ve ardından nemlendirici kullanılmalıdır. Fiziksel güneş koruyucular ise etkisini cilt yüzeyi üzerinden gösterdiğinden bu ürünlerin nemlendirici ve makyaj ürünlerinin kullanımının ardından uygulanmasında bir sakınca yoktur. 

Ayrıca yeterli miktarda ürünün kullanıldığından emin olunmalıdır. 

Ortalama bir yetişkin için tüm vücuda uygulanması gereken yaklaşık ürün miktarı, bir avuç olarak belirtilebilir. Kulaklar, sırt, omuzlar ve bacak arkaları, dizler gibi bölgeler dahil olmak üzere tüm vücuda güneş koruyucunun dengeli bir şekilde uygulandığından emin olunmalıdır. Güneşe karşı oldukça hassas olan göz çevresi, güneş koruyucu uygulamasına dahil edilmelidir. Ancak daha hassas yapıdaki yüz bölgesi için bu bölgeye özel olarak üretilen güneş koruyucu ürünlerin tercih edilmesinde fayda vardır. Yüzme, terleme veya havluyla kurulanmanın ardından güneş koruyucu mutlaka yenilenmelidir. 

Böyle bir durumun olmaması halinde güneşe uzun süre maruz kalındığında bir yerden sonra krem etkisini yitireceğinden bu durumda da kremin tazelenmesi gerekir. Kullanılan koruyucu ürünün kullanım talimatları doğrultusunda kremin tazelenmesi, güneşten maksimum düzeyde korunmayı sağlar. Güneş koruyucu nasıl temizlenir sorusu ise gün sonunda yapılan rutin bir cilt temizliği şeklinde yanıtlanabilir. Cilt yapısına uygun temizleme jelleri, tonik ve nemlendiricilerin kullanımı ile cilt etkili bir şekilde temizlenebilir.

Güneş yanıklarının önüne geçmesi, ben ve leke oluşumunu önlemesi, cilt kanserinden korunmaya yardımcı olması, cilt yaşlanmasını yavaşlatması gibi pek çok olumlu etkisi güneş koruyucu faydaları arasında sayılabilir. Bu nedenle güneşin zararlı etkilerinden korunmak adına ten rengi fark etmeksizin her bireyin düzenli güneş koruyucu kullanması önerilmektedir. Siz de dermatologlara danışarak hekiminizden güneş koruyucu önerisi alabilir, size ve cildinize uygun ürünü düzenli olarak kullanmaya başlayarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Güneş Koruyucu Kaç Saatte Bir Sürülmeli?

Güneş koruyucu yalnızca güneşlenme esnasında değil, yaz veya kış fark etmeksizin gündüz saatlerinde her açık havaya çıkmadan önce kullanılması ve gerektiğinden, düzenli olarak yenilenmesi gerekir. Güneşten etkin bir korunma elde edilebilmesi için güneş koruyucu doğru zamanda kullanılmalıdır.

Uzmanlar tarafından güneş kreminin güneşe çıkılmadan yaklaşık 30 dakika önce uygulanması önerilmektedir. Bunun nedeni kimyasal güneş koruyucu kremlerin maksimum etki düzeyine ulaşabilmesi için cilt tarafından emilmesinin gerekmesidir. Cilt tarafından tam olarak emilmemesi halinde güneş koruyucu, yeterli etkiyi göstermeyeceği gibi terleme veya su ile temas sonucunda cilt yüzeyinden yıkanarak uzaklaşabilir. Fiziksel (mineral) filtreli güneş koruyucuları ise cilt yüzeyine uygulandıktan hemen sonra etki göstermeye başladığından belirli bir bekleme süresi olmadan uygulanabilir.

Açık havada çalışıyor olmak, güneş altında uzun süre kalmak, yüzmek veya yoğun fiziksel aktivite yapıp terlemek gibi durumlarda güneş kreminin düzenli olarak yenilenmesi önemlidir. Yenileme süresi, güneş koruyucu türüne ve koruma faktörüne bağlı olarak değişebilir. Dolayısıyla güneş kremi kaç saat korur, güneş kremi ne kadar sürede yenilenmeli, güneş kremi günde kaç kez sürülmeli gibi soruların yanıtları değişkendir. Ancak en yoğun etkiye sahip güneş kremleri dahi maksimum 2 saatte bir yenilenmelidir. Bu 2 saatlik süreç, kremin uygulandığı ilk anda başlar. En doğru kullanım süreleri için ürünün kullanım talimatları incelenerek buna göre hareket edilmeli ve gerektiğinde güneş kremi tazelenmelidir.

Güneş Koruyucu Ne Miktarda Sürülmeli?

Açıkta kalan tüm cildi örtecek kadar güneş kremi uygulamak doğru bir tercih olur. Güneşten koruyucuların etkili olabilmeleri açısından bol miktarda kullanımları oldukça önemlidir. Güneşten koruyucuların UV’ye maruz kalan tüm alanlara yeterli kalınlıkta, katman oluşturacak şekilde ovalamadan uygulanması gerekir. İdeal olarak kremler 2 mg/cm2 sürülmelidir. Bu miktar sadece yüz dikkate alındığında kabaca 1/3 çay kaşığı kadardır. Bu miktarın dörtte biri sürüldüğünde, ürünün koruyuculuğu 8 kat düşer. Güneşten koruyucular, güneşe maruziyet süresini uzatabilmek için kullanılmamalıdır. Çünkü böyle bir kullanım bazı güneşten koruyucular tarafından filtre edilmeyen ya da daha az filtre edilen dalga boylarına maruziyeti artırabilir. Bu da kişiye zarar verebilir. Güneş koruyucunun doğru kullanımı bu sebeplerden oldukça önemlidir.

Fondötenin Üzerine Güneş Koruyucu Sürülür mü?

Kafa karıştıran noktalardan biri de güneş kremini sabah rutininin hangi aşamasında sürmek gerektiğidir. Güneş koruyucu filtrelerin cildinizi bir film tabakası gibi örtüp sizi koruması için, tüm rutininizi uygulayıp nemlendiricinizi sürdükten ve emildiğinden emin olduktan sonra güneş kreminizi sürebilirsiniz. Fondöten, BB ya da CC krem gibi ten makyajı ürünleri, güneş koruyucusunun üstüne gelecek. Güneş kreminizi evden çıkmadan en az 15-20 dk önce sürmüş olmaya çalışın ve üzerine makyaj yapacaksanız, filtrelerin oturup aktifleşmesi için sürdükten hemen sonra değil iyice emildikten sonra makyajınızı uygulayın. Ten makyajını yaparken sert fırça ya da sünger vb darbeleri uygulayıp filtreleri yerinden oynatmamaya dikkat edin. Filtreler oturmadan ya da sert darbelerle hemen fondöten/pudra vb uygularsanız, filtreler yerinden oynayıp koruyuculuğu bozulabilir. 

Güneş Koruyucu Nemlendiricinin Üstüne mi Sürülür?

Güneş koruyucu nemlendiriciyi kullanmanın birkaç farklı yolu vardır, ancak genellikle güneş koruyucu nemlendiricinin, nemlendirici olarak kullanılan ürünün üzerine uygulanması önerilir. 

Eğer ayrı ayrı nemlendirici ve güneş koruyucu kullanıyorsanız, nemlendiriciyi ilk olarak cildinize uygulayın ve ardından güneş koruyucuyu sürün. Bu sıralama, güneş koruyucunun cildinize daha iyi nüfuz etmesini sağlar ve etkinliğini artırır.

Birleşik güneş koruyucu nemlendirici ürünler kullanıyorsanız, yine de cildinizi temizledikten sonra doğrudan bu ürünü uygulayabilirsiniz. Bu tür ürünler, nemlendirme ve güneş korumasını tek bir adımda birleştirir.Yorum yaz

Bütün yorumlar paylaşılmadan önce editör kontrolünden geçmektedir

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.